Narsist ne demek

Narsist ne demek
SağlıkA- | A+
02.10.2018 23.59

Narsistik kişilik bozukluğu hastalarını betimlemek için kullanılan bir sıfattır. Ancak hatalı bir kullanım olsa da bu sıfat halk arasında kendini beğenmiş, egoist bireyler için de kullanılmaktadır.

Narsisizm kelimesinin kökeni Yunan mitolojisine dayanır. Genç Narkissos göle düşen yansımasına bakar ve kendi yansımasına aşık olur.

Narsisizm, psikanalitik teoride yeri olan bir kavramdır, bu teori ise Sigmund Freud tarafından sunularak popülerlik kazanmıştır.

Narsistik kişilik bozukluğu Akıl Hastalıkları kapsamına girmektedir ve megalomani konseptine dayanmaktadır.

Narsisizm ayrıca bir sosyal ve kültürel sorundur. Kendini sevme, kendine karşı sağlıklı ve olumlu hisler beslemenin ya da kendini beğenmişliğin aksine, narsisizm bireyin kendisiyle ve başkalarıyla olan ilişkisini etkileyen bir sorundur. Narsisizm kesinlikle egoizm ile aynı şey değildir.

Narsist kelimesinin sözlük anlamı

1. sıfat, ruh bilimi Özsever

2. sıfat, ruh bilimi Kendi benliğine bağlanan, hayran olan (kimse), narsist

Narsistik kişilik bozukluğu nedir?

Kişinin kendisine fazla değer vermesi, beğenilmeye ve onaylanmaya fazlaca ihtiyaç duyması, kendisini başkalarından üstün görmesi, empati kuramaması gibi semptomlarla tanınan kronik bir kişilik bozukluğudur.

Bu semptomların hastalık sayılabilmesi için kişinin günlük hayatını olumsuz şekilde etkilemesi gerekir. Genellikle erken yetişkinlik döneminde ilk belirtilerini verir.

Son Güncelleme: 18.10.2019 14:59
Hasta  Kişilik bozukluğu  Semptom  Kronik 

YORUMLAR