Sigarayı Nasıl Bırakırım?

Sigarayı Nasıl Bırakırım?
SağlıkA- | A+
29.08.2019 13.26

Sigarayı bırakmak için birçok yöntem sıralanabilir. Ancak bırakmanın temeli beyinde yatıyor. Yani önce kafanızda bitirmeniz gerekiyor. Diğer tüm yöntemler sigarayı bırakmanıza sadece yardımcı olacaktır. 

Tütün ve çeşitlerini kullanmanın zararlarından bahsetmek yerine size daha çok işin psikolojik boyutlarından bahsetmek istedik. Ancak tütün ve tütün ürünlerinin zararlarını araştırmanız karar verme aşamasında sizleri daha çok motive edecektir. 

İlk Önce Kafanızda Bitirin

Çoğu tiryaki, eczanelerden aldığı nikotin sakızlarının ve ilaçların işe yaramadığını söyler. Hatta bazıları yeni çıkan elektronik sigaralarla ihtiyaçlarını gideriyor. Tüm bu yöntemlerin para tuzağı olduğunu düşünen tiryakilerin esas sorunu, sigarayı bırakmak istemelerini kafalarında bitirmemeleri. İlk etapta yapmanız gerek kararlı davranmak. Kendi kendinize kararlı bir şekilde "Sigarayı bıraktım" deyin. 

Sigarayı bırakmak zordur. Biraz zaman alan bir süreçtir. Nikotin yerine koyma tedavisi bu konuda sadece yardımcı olabilir. Ancak sigarayı bıraktıktan sonra bunu sürdürmek de bir o kadar zordur. Fakat hem kısa uzun vadede sigarasız yaşamana yardımı olacak yöntemler mevcuttur.

Günlük Sigara Kullanımızı Azaltarak Başlayabilirsiniz

Daha sonra yapmanız gereken sigara kullanımınızı azaltmak olsun. Günde 2 paket kadar sigara içiyorsanız, günde 1 pakete, yarım pakete, 10 taneye kadar indirirseniz, sigarayı bırakmak vücudunuz ve sizin için çok zor olmaz.

Sigara İçmek Yerine Meyve Yiyin

Kriz gelince sigarasız durmak zordur. Ancak sigara içmeme süresi uzadıkça bu dürtüler azalacaktır. Eğer bir planınız varsa sigara krizleriyle savaşmak daha kolay olur. Sigara içme isteği geliştiğinde yapabileceğiniz şeylerin bir listesini yapın. Yürüyüşe çıkın, derin nefes alın ya da ne işini yarıyorsa onu yapın.

Sigarasız ilk saatler, günler ve haftalar zor olabilir. Bırakmak bir süreçtir. Her seferinde o günü değerlendirin. Olumlu bir bakış açısı yol almanıza yardımcı olur. Kuvvetli duygularla ve stresle başa çıkmanın sigara dışında yolları vardır.

Egzersiz kendinizi sigara isteğinden uzak tutmanın çok iyi bir yoludur ve yoksunluk belirtileri ile başa çıkmanızı sağlayabilir.

Sigara Tetikleyicilerinden Uzak Durun

Tetikleyiciler sigara içme isteğinizi meydana çıkaran kişiler, eşyalar ve durumlardır. Bıraktığınız gün bütün tetikleyicilerden uzak durmaya çalışın. İşte bazı yaygın sigara tetikleyicilerinden korunmak için bazı öneriler:

  • Sigaralarını, çakmaklarını ve küllüklerini hala atmadıysan atmalısın.

  • Kafeinden uzak dur, gerginliğe yol açar. Onun yerine su içmeyi dene.

  • Sigara içmeyen kişilerle zaman geçir.

  • Sigara içmenin yasak olduğu yerlere git.

  • Yeterince dinlen ve sağlıklı beslen. Yorgunluk sigara içme isteğini tetikler.

  • Rutinlerini değiştirerek sigara içmek ile bağlantı kurduğunuz şeylerden kaçın.

Emin olun, eğer aklınızdan çıkarırsanız sigarayı, bir daha istemezsiniz. O nikotin sakızlarına, ilaçlara ihtiyacınız kalmadan kendi iradenizle bırakmış olursunuz.

Eğer hiç birini yapamıyorsanız tabii ki Sağlık Bakanlığı'nın Sigara Bırakma Hattı Alo 171'den yardım alın.

Son Güncelleme: 17.10.2019 23:57
Sigara  Bırakma  Alo 171  Sağlık bakanlığı  Tiryaki  Tütün 

YORUMLAR