Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?
EğitimA- | A+
12.07.2019 19.50

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunlarının oldukça fazla çalışma alanları olmakla birlikte iyi bir üniversiteden mezun olmaları iş bulmalarını kolaylaştıran en önemli faktördür. 

Bu bölümün mezunu olarak öncelikle Dışişleri Bakanlığı ve İçişleri bakanlığı istihdam edilebilirler.  Ayrıca tüm bakanlıklar ve müsteşarlıklar, kamu iktisadi teşebbüsleri, Kalkınma ajansları gibi devlet kurumlarında çalışabilirler.

Göreve tanımları çeşitlidir: Uzmanlık-müfettişlik yapabilecekleri gibi kaymakamlık, devlet memurluğu gibi görevlerde de bulunabilirler.

ÖZEL SEKTÖR, DEVLET VE SİVİL TOPLUM ŞİRKETLERİNDE İŞ İMKANI

Devlet kurumlarında çalışmak için iyi bir KPSS puanı almak önemlidir. 

Özel sektördeki iş imkanların gelince, şirketlerin genelde dış ticaret bölümlerinde istihdam olanağı vardır.

Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümü mezunları aynı zamanda sivil toplum örgütleri, uluslararası örgütler gibi kurumlarda da görev yapabilirler.

Bu bölümün çalışma alanı çok geniş olduğundan üniversiteye girer girmez, hangi alanda çalışabileceğinize karar verip ona göre yol almakta fayda vardır.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde Hangi Dersler Var?

Dört yıllık bir bölüm olan Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler; uluslararası düzeyde devletleri, teşkilatları, şirketleri, kurumları ve bunların aralarındaki ilişkileri, devletlerin dış politikalarını, demokratik süreçleri, siyasal partileri, seçim sistemlerini, devlet yapılarını; ulusal ve uluslararası güvenlik mekanizmalarını ve toplumların bu süreçlerdeki etkileşimlerini inceler. Bu bölümü okuyan öğrenciler Diplomasi Tarihi, Hukukun Temel Kavramları, İktisada Giriş, Uluslararası Hukuk, Uygarlık Tarihi gibi dersleri alırlar. Ayrıca ilgi alanlarına göre birçok seçmeli ders alabilirler.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler İçin Gerekli Özellikler

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okurken ve mezun olduktan sonra başarılı olmak için sahip olunması gereken bazı özellikler; Tarih, Sosyoloji, Psikoloji, Hukuk ve Ekonomi alanlarına ilgi duymak, düşüncelerini söz ve yazı ile etkin bir şekilde ifade edebilme yeteneğine sahip olmak, yorum yapabilme ve analiz edebilme becerilerine sahip olmak, insan ilişkilerinde başarılı olmak, yabancı dil öğrenmeye yatkın olmak, temsil niteliğine ve genel kültüre sahip olmak.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bu bölümden mezun olanların çalışabilecekleri alanlar oldukça çeşitlidir. En önemli çalışma alanları arasında başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi devlet daireleri, özel şirketler, çeşitli kitle haberleşme kuruluşları ve uluslararası bankalar sayılabilir. İyi bir donanıma sahip olmak ve yabancı dil bilmek iş bulma olanağını artırır. Ayrıca, kamu ve özel sektör kuruluşlarında, siyasi partilerde, sivil toplum örgütlerinde, kamuoyu araştırma şirketlerinde, medyada ve BM, Avrupa Birliği gibi uluslararası örgütlerde çalışabilirler ve farklı kademelerde yönetici olarak da görev yapabilirler. Yerel ve uluslararası bankalarda ticari işlemler yürütürler.

Toplumsal yapılarla ilgili olması ve disiplinler arası bir niteliğe sahip olması nedeniyle donanımlı mezunların iş bulma avantajları fazladır.

Bu yazı sadece Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü hakkında bilgi vermek amaçlıdır. Tercih döneminde kendi yeteneklerinize, ilgi alanınıza ve değerlerinize uygun bölümü seçmek için rehber öğretmenlerinizden veya eğitim koçlarınızdan destek almayı unutmayın.

Hepinize başarılı bir tercih dönemi, üniversite hayatı ve mesleki yaşam diliyoruz.

Son Güncelleme: 18.10.2019 09:34
Eğitim  Siyaset bilimi  Tercih  Okul  Üniversite  Tyt  Ayt 

YORUMLAR