Tarihi Bir Kent Safranbolu – 2

Tarihi Bir Kent Safranbolu – 2
07.03.2020 00.31

Tarihi Bir Kent Safranbolu

Kaymakamlar Evi

19. ve 20. yy. Türk toplumunun geçmişini, kültürünü, yaşama biçimini ve teknolojisini yansıtan Safranbolu Evleri arasında önemli bir örnektir. 19. yy. başlarında yapıldığı sanılmaktadır. Sahibi Safranbolu kışlası kumandanı Hacı Mehmet Efendi’dir. Hacı Mehmet Efendi’ye yarbay karşılığı olan “Kaim-Makam” denilmesi nedeniyle ailesi; dolayısıyla evleri de halk arasında bu isimle anılmaktadır.

Kentsel dokusunu ve tüm mimari özelliklerini günümüze dek koruyabilmiş, ilçemizde T.C. Kültür Bakanlığı’nın Safranbolu’nun korunması ve sağlıklaştırılması projesi çerçevesinde 1979 yılında kamulaştırıp restorasyonunu tamamladığı Kaymakamlar Evi; 16.12.1981 tarihinde Eğitim Merkezi olarak hizmete açılmıştır. Safranbolu Çarşı’sı
içinde, Hıdırlık Yokuşu Sokağı üzerinde bulunan yapı; kitle, plan ve cephe olarak özgün bir Türk Evi niteliğindedir.

Kaymakamlar Evi 360 PanoramaKaymakamlar Evi 360 Panorama

Bulunduğu yer, Safranbolu’da Kale olarak bilinmektedir. 1904 yılında Kastamonu Valisi Enis Paşa tarafından yaptırılan, iki katlı görkemli bir taş yapıdır. 1976 yılında yanmıştır. Restorasyonu yaptırılmış olan bina günümüzde Safranbolu Kaymakamlığımız bünyesinde “Kent Tarihi Müzesi” olarak 2007 yılından itibaren yerli ve yabancı ziyaretçilerin hizmetindedir.

SAAT KULESİ

Kale üzerinde bulunan saat kulesi, Padişah III. Selim’in Safranbolu’lu olan Sadrazamı İzzet Mehmet Paşa tarafından 1797 yılında yaptırılmıştır. Kare planlıdır, saat zembereksizdir. Saat Kulesi 1990’lı yıllarda restore edilmiş olup günümüzde Kent Tarihi Müzesi bünyesinde gezilebilmektedir.

Safranbolu Tarihi Saat Kulesi Safranbolu Tarihi Saat Kulesi

ANADOLU SAAT KULELERİ MİNYATÜRLERİ

Osmanlı döneminin kültürel izlerini taşıyan, özellikle 1901 yılında 2.Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yıl dönümü şerefiyle Anadolu’nun dört bir yanında yapılması talimatı verilen saat kulelerinin minyatürleri, Safranbolu’da yer alan Tarihi Saat Kulesi ve Kent Tarihi Müzesi çevresinde bulunan alanda sergilenmektedir. UNESCO’nun Dünya
Kültür Mirası Listesi’nde olup, en iyi korunan 20 kentten biri olan ve her yıl binlerce yerli yabancı turiste ev sahipliği yapan Safranbolu’da, Saat Kulesi’nin yanındaki 1 dönümlük alanda hayata geçirilen açık hava müzesinde, Balıkesir’den Erzurum’a kadar 14 ve Bosna Hersek’ten bir saat kulesinden oluşan 15 minyatür saat kulesi yer almaktadır.

Safranbolu Saat Kulesi MinyatürleriSafranbolu Saat Kulesi Minyatürleri

TARİHİ CEZAEVİ

Kale üzerinde bulunan Tarihi Cezaevi Binası, Sultan 2. Abdulhamit tarafından 1906 yılında yaptırılmıştır. Restorasyonu tamamlanan yapı günümüzde kafeterya ve restaurant olarak olarak hizmet vermektedir.

Safranbolu Tarihi Cezaevi (Şimdi Restaurant olarak Kullanılmaktadır)Safranbolu Tarihi Cezaevi (Şimdi Restaurant olarak Kullanılmaktadır)

CİNCİ HANI

Sultan İbrahim’in döneminde Cinci Hoca lakaplı Hüseyin Efendi (Kazasker Hüseyin Efendi) tarafından yaptırılmıştır. Kesin yapım  tarihi bilinmemesine rağmen 1640-1648 tarihleri arasında yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Kesme ve moloz taştan yapılmış han, iki kattan oluşmaktadır. Ortadaki avluya açılan iki katlı revakların gerisine odalar, güney batısına ise avludan geçilen ahır bölümü yerleştirilmiştir. Avlunun ortasında bulunan havuz genel görünümünü bugün de korumaktadır. Restore edilerek konaklama tesisi ve restaurant olarak hizmet vermekte  olan 2 katlı 62 odalı Cinci Hanı’nın giriş kapısı, kilit ve anahtarı; Türk demir işçiliğinin ilginç örneğidir.

Safranbolu Cincihan OteliSafranbolu Cincihan Oteli

CİNCİ HAMAMI

Cinci Hanı’ nın yapım tarihleriyle aynı dönemde inşa edildiği bilinmektedir. Cinci Hoca lakaplı Hüseyin Efendi (Kazasker Hüseyin Efendi) tarafından yaptırılmıştır. Hamam kadınlar ve erkekler olmak üzere iki bölümden
oluşmaktadır. Çarşının içinden girişi bulunan hamamın iki bölümünün sıcaklık kısımlarını birer kubbe örtmektedir. Türk hamam geleneği özelliklerine sahip bir hamamdır. Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetinde olan hamam işletilmesi için kiraya verilmiştir. Hamamın kadınlar ve erkekler bölümü hergün saat 22:00’a kadar hizmete açıktır.

Safranbolu Tarihi Cinci Hamamı iç görünüşüSafranbolu Tarihi Cinci Hamamı iç görünüşü

Son Güncelleme: 07.03.2020 00:32
Dinlence  Dinlence yerleri  Gezi yerleri  Karabük  Safranbolu  Safranbolu evleri  Safranbolu gezilecek yerler 

YORUMLAR