TDI motor nedir?

TDI motor nedir?
27.11.2018 15.26

TDI (Turbocharged Direct Injection) Turbo Direk İnjeksiyon kelimelerinin kısaltmasıdır. TDI, turbodizel motorların farklı bir tipidir. Volkswagen tarafından geliştirilmiştir. Bu tip motorlar, turbo şarj ve silindir kontrollü yakıt enjeksiyon sistemine sahiptir.

Bu tip motorlar yaygın olarak Volkswagen grubunun ürün yelpazesinde yer alan otomobillerde, yolcu taşıtlarında ve hafif ticari araçlarda kullanılmaktadır. Ayrıca, Volkswagen’in deniz araçları için ürettiği motorlarda da bu teknoloji kullanılmaktadır.

Günümüzde bir çok birçok otomobil firması benzer sistemleri kullanmaktalar. Gerçek anlamıyla TDI sistem, yalnızca bir kaç grubun ürettiği motorlarda kullanılmaktadır ve bu firmalara özgü bir teknoloji tipidir.

TDI motorların çalışma prensibi nasıldır?

TDI motorlarda, yakıt doğrudan yanma odalarına yani silindirlere pompalanır. Standart dizel motorlarda, yakıt enjektor tarafından önce ayrı bir yanma odasına pompalanır. Motor, ayrıca turbo vasıtasıyla basınçlandırılmış indiksiyonu kullanır. Bu işlem silindirlere giren hava miktarını arttırmak için yapılır.

Motorda, ara soğutucu (intercooler) da kullanılır. Ara soğutucular sayesinde, turbo tarafından basıncı arttırılmış ya da başka bir değişle sıkıştırılmış havanın sıcaklığı düşürülür ve dolaysıyla yakıt deposudan çekilen yakıt miktarı (ya da havayla karışan yakıt miktarı) arttırılımış olur. Bu motora, daha falza verimlilik ve daha fazla güç üretme imkanı sağlar. Tabii beraberinde, düşük emisyon miktarı ve yüksek tork elde edilir. (turbo olmayan ve klasik dizel motorlar ve benzinli motorlarla karşılaştırıldığında.).

Doğrudan enjeksiyonlu dizel motorlar

Doğrudan enjeksiyonlu dizel motorlar,1999 yılındaki uluslararası yılın motoru ödüllerinin büyük bir bölümünü kazanmıştır. 12 farklı kategoride verilen ödüllerin 6 tanesi, doğrudan enjeksiyonlu dizel motorlara gitmiştir. Yine bu kazanılan ödüllerin 3 tanesi de Volkswagen yani TDI tarafından kazanılmıştır.

Diğer ikisi BMW ve diğeri Audi tarafından kazanılmıştır. Söyleyebiliriz ki, bu alanda bir Alman üstünlüğü var. Aynı yıl Volkswagen grup tarafından üretilen 1.2 TDI 3L, Toyota’nın Prius modelini geçerek En İyi Yakıt Tasarrufu ödülünü almıştır. 2009 yılında, Jetta TDI “Yılın Yeşil Otomobili” ödülünü kazanmıştır. Bir sonraki yıl Audi A3 TDI aynı ödülü kazanmıştır. Audi’de artık bir Volkswagen grup markasıdır.

Son Güncelleme: 18.10.2019 12:29
Turbocharged direct ınjection  Tdı motorların çalışma prensibi dır  Doğrudan enjeksiyonlu dizel motorlar 

YORUMLAR