Turbo nedir?

Turbo nedir?
27.11.2018 16.34

Turbo kavramı otomobillerle yakından alakalı bir kavramdır. Turbo, motora atmosferik basıncın üzerinde hava vererek küçük hacimli motorlardan daha yüksek güç alınmasını sağlayan bir pompadır.

Bir akışkan olan havayı, kompresyonla yanma odası olan silindirlere gönderirler. Havayı sıkıştırmanın avantajı, silindirlere daha fazla oksijen gönderebilme imkanı demektir. Böylece; daha fazla yakıt (benzin) girdisi sağlanır. Bu sayede her patlamadan daha fazla güç elde edilir. Turbo uygulanmış bir motor, standart motorlardan daha fazla güç sağlar. Ayrıca sunu da gözardı etmemek gerekir ki motorun ağırlık/performans oranı önemli oranda artar.

Turboşarj nedir?

Turboşarj gücünü egzoz gazının basıncından almaktadır. Yanma odasında patlayan hava benzin karışımından dolayı oluşan gaz basıncı egzoz manifoltuna doğru itilir ve yol üstündeki turbonun pervanesini döndürür. Pervanenin dönmesiyle türbün de gazla dolar. Türbün gazla dolduktan sonra kompresör pervane de dönmeye başlar ve gazı, dışarıdan alınan temiz havanın üzerine püskürtür, bu sayede normal basıncın % 50’si fazla basınç elde edilir. Bu sayede içeri giren hava ile benzin daha şiddetli olarak patlar.

Turbonun özellikleri nelerdir?

1- Bilya Yatak,

2- Seramik Türbin Bıçakları,

3- Sequential Turbochargerlar,

4- Intercooler,

Turbo lag nedir?

Turbo chargerlarla ilgili en önemli problemlerden biride türbinin geç devreye girmesidir.Her ihtiyaç duyduğunuzda gaza basıp güç elde etmek mümkün değildir çünkü salyonagozun içindeki pervane ancak belli bir motor devrinden sonra dönmeye başlamaktadır.Turbonun devrede olmadığı bu zaman sürecine Turbo Lag denilir.

Son Güncelleme: 18.10.2019 12:27
Turboşarj  Turbonun özellikleri nelerdir  Turbo lag 

YORUMLAR