Türkiye’de Voleybolün Gelişmesi

Türkiye’de Voleybolün Gelişmesi
30.10.2019 20.43

Türkiye’ye voleybol 1919’da 1.Dünya Savaşı sonrasında Amerikanlılar tarafından getirilmiştir. 1919 – 1925 yılları arasında İstanbul’da Y.M.C.A (Genç Hıristiyan Erkekler Derneği) müdürlüğü yapan Dr. Deaver, bu derneğin Çarşıkapı’daki spor salonunda voleybol çalışmalarına başlayarak ilk defa İstanbul’da kurduğu voleybol takımıyla ve bunu takiben kurduğu diğer takımlarla başlattığı voleybol turnuvası kısa zamanda İstanbul’luların dikkatini çekmiş, turnuvanın hazırlanmasına büyük katkısı olmuştur.

Ancak şunu unutmamak gerekir ki, 1. Dünya Savaşı sonunda Türkiye’ye gelen voleybolün gelişmesinde en büyük pay sahiplerinden biri de Silahlı Kuvvetlerdir. Aynı dönemlerde “Erkek Muallim Mektebinin” Beden eğitimi öğretmeni olan Selim Sırrı Tarcan oynanan bu sporla ilgilenmiş ve öğrencilerine bu sporu öğretmiştir.

1920 – 1924 yılları arasında Selim Sırrı Tarcan’ın yetiştirdiği öğretmenler voleybolu görev aldıkları yerlere götürmüşler ve yayılmasına yardımcı olmuşlardır.

1922 yıllarında İstanbul’daki Kabataş, Galatasaray, Vefa ve diğer liselerde oynanmaya başlamıştır. 1928 ile 1944 yılları arasında bugünkü Teknik Üniversitenin sembolü olmuştur.

Modern voleybolun henüz Türkiye’ye gelmediği zamanlarda üç pasör üç smaçör şeklinde oynanan voleybolü o yıllarda takımlar genellikle iterek taşıyarak verilen paslarla bir zamanlar yumrukla daha sonra çekme olarak adlandırdığımız ve o zamanki kurallara göre faul olan bir stilde hücum yaparak voleybol oynarlardı.

1944 yılından sonra basketbol voleybolun yerini almıştır. 1958 yılında VOLEYBOL FEDERASYONU kurulmuş ve voleybol tekrar sevilen bir spor haline gelmiştir. 1928 yılından beri İstanbul Voleybol Turnuvası yapılmaktadır. 1949 yılından sonra voleybol şampiyonası düzenlenmektedir.

İlk resmi milli maç 1953 yılında Yugoslavya ile oynanmıştır. Özel yurt içi turnuvaların yanında Voleybol Takımımız yurt dışında düzenlenen bahar kupası, Balkan voleybol Şampiyonası, Avrupa Şampiyonası da katılmaktadır.

Voleybol / Ümit Urartu / İnkılap Kitabevi

Son Güncelleme: 30.10.2019 20:43
Voleybol  Spor   

YORUMLAR