Tuz Neden Buzu Eritir?

Tuz Neden Buzu Eritir?
29.01.2019 21.26

Tuzun buzu erittiğini hepimiz biliyoruz. Bu yazıda kısaca tuz neden buzu eritir öğreneceğiz. Buzun geç erimesi alınacak en iyi önlem ortam sıcaklığını düşük tutmaktır. Buzu erken eritmek için de yapılması gereken safsızlığını bozmaktır.

Kışın yolları kar kapatınca belediye tuzlama çalışması yapar. Bunun nedenini biliyor muyuz? Çünkü normalde saf madde olan su içerisine başka bir madde eklenince saflığını yitirir. Saf olmayan maddelerin ise erime noktası düşer. Bu da erimeye neden olur.

Aynı şey buz için de geçerlidir. Normalde 0 derecede buz oluşurken siz üzerine buz döktüğünüz zaman erime noktası örneğin -5 dereceye düşer. Yani 0 derece buz olarak duran şey artık sıvı olarak durmak isteyecektir. Çünkü erime noktası (donma noktası) artık düşmüştür.

Buzu Eriten Maddeler

Tuz erime noktasını düşürür mü öğrendik. Buzun erime noktasını düşürmek onu eritmek için en basit yöntemdir. Bunun dışında çeşitli solüsyonlarla da buz eritilebilir. Burada asıl sihirli olan şey tuz değildir. Asıl önemli olan suyun saflığını bozarak onu bir karışım haline getirmektir. Bu sayede erime noktası düşen buz veya kar daha kolay eriyecektir.

Belediyelerin burada tuz kullanmasının ana nedeni tuzun maliyetinin düşük olmasıdır. Yollara kürekle tuz atmak yolda kar nedeniyle oluşan buzlanmayı engellemenin en düşük maliyetli yöntemidir.

Genellikle bunun için kar tuzu da denilen işlenmemiş tuz kullanmaktadır. Burada da amaç maliyeti oldukça düşürmektir.

Kışın araç yakıtlarına antifiriz eklenmesinin de ana mantığı donma noktasını düşürmektir. Normalde yakıtın donacağı sıcaklık daha yüksekken antifiriz sayesinde donma noktası düşürülür ve yakıt veya motor suyunun sıvı kalması sağlanır.

Son Güncelleme: 17.10.2019 23:54
Tuz  Buz  Buzu eriten maddeler 

YORUMLAR