Voleybolun Tarihi ve Gelişmesi

Voleybolun Tarihi ve Gelişmesi
30.10.2019 19.59

Voleybolun bugünkü şekle gelişi Amerika Birleşik Devletleri Masachusetts eyaletinin Holyoke kentinde görev yapan Y.M.C.A. Beden Eğitimi Öğretmeni olan Mr. William C. Morgan tarafından bulunmuştur.

Morgan 1895 yılında ilk defa (Minoette) adı verilen bu oyunu, spor salonuna tenis filesi gerilmek suretiyle basketbol topunun içiyle oynatmıştı.

Y.M.C.A (Yimka Genç Hıristiyan Derneği) üyesi olan William C. Morgan bu oyunu Y.M.C.A’daki üye iş adamlarına aşıladı. A.B.D.’nin büyük sosyal kuruluşlarından olan bu derneğin voleybola olan ilgisi Y.M.C.A. ‘ya Amerika çapında büyük değer kazandırmıştır.

Voleybol ilk defa 1896 yılında Y.M.C.A. mensupları arasında yapılan bir gösteri maçından sonra Dr. Alfred Halstead tarafından “Voleybol” olarak değiştirildi. Uçan top anlamına gelen Voleybol, her yaş ve cinse hitapetmesi, öğrenmesi ve oynanmasının kolay olması nedeniyle kısa zamanda büyük ilgi toplamıştır.

Oyun daha sonraları “Yeni İngiltere” bölgesine geçerek 1916’da ilk oyun kuralları kitabı basıldı. Altı yıl sonra Y.M.C.A. ilk voleybol karşılaşmaları düzenledi. 1928’de Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk voleybol federasyonu kuruldu.

Yeni oyun Amerika ve Kanada okulları müfredat programına alındı. Okullarda ders programına alınması nedeniyle kuralların belirlenmesi 1921 yılında gerçekleşmiş, önceleri her takımın oyuncu sayısı beş olarak kararlaştırılmış, oyunda dönüş zorunluluğu konularak pas sayısı ikiye indirilmiştir.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan askerleri bu sporu Avrupa’ya ve Dünya’ya tanıttılar.

Bu ülkeler sırasıyla:

1900 yılında Kanada
1905 Yılında Küba
1909 yılında Portoriko
1912 yılında Uruguay
1917 yılında Meksika ve Brezilya’ya gittiler.

İlk Enternasyonal (Uluslararası) Turnuva 1913’de Asya kıtasında düzenlendi ve bu turnuvaya Çin, Japonya ve Filipinler katıldı.

1917 yılında Amerikan ordusu Avrupa’ya geldiğinde aralarında bulunan Y.M.C.A. ya mensup askerler voleybolu Fransa’ya getirdiler. Yine 1917 yılında Çekoslovakya, 1920’de Polonya’da oynamaya başladı. Voleybolun Avrupa’ya gelişi önceleri çok hafif ve boş zamanlarda oynanan bir oyun şeklindeydi. 1920-1930 yılları arasında Avrupa’da voleybol gerçek şeklini almaya başladı.

1934 yılında Stockholm’da Janf-5.’ci Uluslararası Amatör Hentbol Federasyonu kongresinde Polonya başkanı bir teknik komite kurulmasını teklif etti ve bir komite kuruldu.

1936 yılında Berlin Olimpiyatları sırasında 2. kongre yapıldı. Bundan sonra da Dünya Savaşı çıktı. 1946 yılına kadar voleybol faaliyetleri durdu. 1946 yılında S.S.C.B., Polonya, Fransa, Çekoslovakya uluslararası bir komite kurulması için Prag’da faaliyete geçtiler.

1947 yılında Paris’te yapılan uluslararası kongrede istenilen uluslararası Voleybol Federasyonu resmen kuruldu. Şimdiki adı FİBA’dır. Bu federasyonun kurulmasıyla Avrupa ve Dünya şampiyonaları gibi uluslararası büyük turnuvaların düzenlenmeleri ve başlatılmaları da kolaylaştı.

1957 yılında Moskova’da 6. kongre toplandı. 1959 yılında Budapeşte’de kongre toplandı. Ve Avrupa Şampiyonası düzenlemelerine karar verildi.
1. Başkan MENEL idi.

1960 yılında 1. ci Avrupa Voleybol Şampiyonası yapıldı. Bu şampiyona erkekler arasında idi. 1961 yılında bayanlar için de bir turnuva düzenlendi.

1961 yılında Marsilya’da yapılan kongrede “voleybol” Olimpik branş olarak kabul edildi. 1964 yılında Tokyo’da yapılan olimpiyatlarda erkek ve bayanlar karşılaşmaları yapıldı. aynı yıl Tokyo’da yapılan toplantıda ellerin file üzerinden karşı sahaya geçirilebilmesi (blok) ve bloktan düşen oyuncunun topa 2. bir müdahalesi gibi bazı kaide değişiklikleri yapıldı.

1966 yılında Prag’da 1964 yılı Tokyo Olimpiyatlarında bir defaya mahsus olmak üzere bayanların olimpik düzeyde voleybol müsabakalarına katılmaları kararlaştırıldı.

Böylece erkekler ve bayanlar voleybolda resmen olimpik düzeyde yarışmaya katılmaya hak kazandılar.
Bugün FİBA’nın 129 üyesi bulunmaktadır.

Kaynak: Voleybol / Ümit Urartu / İnkılap Kitabevi

Son Güncelleme: 30.10.2019 20:06
Tarihçesi  Voleybol  Voleybol tarihi  Voleybol turnuvası  Voleybolun tarihi ve gelişmesi 

YORUMLAR