Wordpress Nedir?

Wordpress Nedir?
31.08.2019 13.20

WordPress, GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) İle lisanslanmış özgür bir CMS (Content Management System) yani içerik yönetim sistemidir. GPL  (Genel Kamu Lisansı) ile kullanıcı yazılımı sınırsız kullanma özgürlüğü, nasıl çalıştığını inceleme ve amaçlara uygun değiştirme özgürlüğü, kopyalarını sınırsız dağıtma özgürlüğü ve değiştirilmiş halini dağıtma özgürlüğü verir.  Özellikle sayfa açılışları hızlı olarak gerçekleştirilir ve oldukça hızlı bir şekilde indexlenir. Dünya üzerinde en fazla kullanımı olan Wordpress için her hangi bir ücret ödenmez ve açık kaynak kodlu bir sistemdir.

WordPress hiç bir kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan, sadece görsel yönergeleri takip ederek her türlü içeriği üretmenize, internet ortamında yayınlamanıza ve yönetmenize olanak sağlayan bir içerik yönetim sistemidir. Mesela bir internet sitesi kurabilir, makaleler yazabilir, düzenleyeyip yayınlayabilir, bir blog sistemi olarak kullanabilirsiniz. Kullanımı oldukça yaygındır. Günümüzde dünya üzerinde var olan tüm sitelerin milyonlarca %30’una yakını wordpress alt yapısı ile inşa edilmiştir. Çok yeni bir yazılım olmamakla birlikte kökleri ve gelişimi ancak 2001'e kadar uzanır.

Wordpress'in ilk çıktığı zamanlardan bugüne kadar kullanımı sürekli artmış ve yaygın kullanım oranı arttıkça da wordpress daha da kullanışlı hale getirilmek için sürekli geliştirilmiş ve hala geliştirilmeye devam etmektedir.

İlk çıktığında bir blog altyapısına sahipti. Ancak sürekli kullanımı, açık kaynaklı olması ile gelişen  wordpress ile sadece blog değil, haber, e-ticaret, sosyal medya, kurumsal siteler ve hatta forum siteleri dahi kurulabilmektedir. Keza Türkiye'deki popüler ve milyonlarca ziyaretçisi olan birçok site de wordpress alt yapısı kullanmaktadır.

Temalar

Wordpress temaları wordpress kullanıcıların siteleri için kullanabilecekleri hazır tasarımları / giydirmelerdir. Wordpress için sadece WordPress'in işlevsel sistemi değil, aynı zamanda temalar da geliştirilmektedir. Dolayısı ile wordpress'in alt yapısında kullanıcıya sunulan binlerce ücretsiz wordpress teması bulunur. Tabii bu tema üretimi sadece wordpress'in geliştiricileri tarafından değil, aynı zamanda dış kaynaklı olarak da yapılır ve bu üretimler de genellikle ücretli olarak kullanıcıya sunulur.

Temalar, kullanıcıların bir WordPress web sitesinin görünümünü ve işlevselliğini değiştirmelerine izin verir ve sitenin içeriğini değiştirmeden yüklenebilir. Her WordPress web sitesinde en az bir temanın bulunması ve her temanın yapısal PHP, HTML ve Stil Sayfaları (CSS) ile WordPress standartlarını kullanarak tasarlanması gerekir.

Temalar, doğrudan wordpress admin panelindeki WordPress "Görünüm" sekmesinden yükleme aracı kullanarak veya FTP ile yüklenebilir. Temalarda bulunan PHP, HTML ve CSS kodu, daha gelişmiş özellikler sağlamak için düzenlenebilir veya daha da ekleme yapılabilinir.

WordPress temaları genel olarak iki kategoriye, ücretsiz temalar ve ücretli temalar olarak sınıflandırılır. Tüm ücretsiz temalar WordPress tema dizininde listelenir ve ücretli temalar ise birçok tema yazılımı yapan firma ya da online pazar yerlerinden bireysel WordPress geliştiricilerinden satın alınabilir.

WordPress kullanıcıları, bunu yapacak bilgi ve beceriye sahip oldukları takdirde, kendi özel temalarını yaratabilir ve geliştirebilirler. WordPress kullanıcıları, yeterli tema geliştirme bilgisine sahip değillerse, ücretsiz ya da ücretli WordPress temaları indirebilir ve nerede ise hiçbir kodlama bilgisine sahip omadan kullanabilirler

Eklentiler

WordPress'in eklentileri kullanıcıların bir wordpress sitesinin veya blogunun özelliklerini ve işlevselliğini genişletmelerini sağlar. WordPress 40.000'den fazla eklentiyi bünyesinde barındırır. Bunların her biri, kullanıcıların sitelerini kendi özel ihtiyaçlarına göre uyarlamasını sağlayan özel işlevler ve özellikler sunar.

Bu özelleştirmeler, arama motoru optimizasyonundan, üyelik sistemlerine, içerik yönetim sistemlerine gibi wordpress'e birçok ek özellik kazandırmaya kadar uzanır. Kullanılabilir tüm eklentiler yükseltmelerle daima aynı değildir ve sonuç olarak düzgün çalışmayabilir veya hiç çalışmayabilir.

Son Güncelleme: 18.10.2019 00:27
Cms  Internet  Teknoloji  Blog  Gpl  Php  Mysql 

YORUMLAR