Yiyeceklerimizi Saklama Yöntemleri

Yiyeceklerimizi Saklama Yöntemleri
12.11.2019 10.58

Dondurarak Saklama Yöntemi:

Et, balık, sebze ve meyve gibi besin maddelerini ve önceden hazırladığımız yemek malzemelerini dondurarak 3-6 ay, hatta gıdanın cinsine göre 1 yıla kadar saklayabiliriz.

Soğukta Saklama Yöntemi:

Meyve ve sebzeler soğukta, yani buzdolabında saklanırsa, mikroorganizmalar uyuşur. Böylece yiyeceklerimiz bozulmadan 1 hafta- 10 gün kadar dayanabilir.

Konserve Yaparak Saklama Yöntemi:

Sebze ve meyveleri konserve ederek de saklayabiliriz. Bu yöntemle sebze ve meyvelerdeki mikroorganizmalar ısının etkisiyle ölür. En çok bilineni, ısıtma yoluyla yapılan konservedir. Havası alınmış kavanozlara konulup ağzı sıkıca kapatılan meyve ve sebzeler, düdüklü tencere veya bu iş için kullanılan özel tencerelerde, meyve ve sebzelerin özelliğine göre sıcak su içerisinde belli bir sürü ısıtılır. Böylece ısıtma yoluyla yiyeceklerdeki mikroorganizmalar öldürülür ve yiyecek uzun süre dayanır hale gelir.

Kurutarak Saklama Yöntemi :

Çok eskiden beri kullanılan ve bilinen bir yöntemdir. Kurutmanın özelliği; yiyeceğin bünyesinde bulunan suyun, ısının etkisiyle uçmasıdır. Isıtma aracı olarak güneş ya da fırın kullanılır. Kurutmada en iyi mevsim, Temmuz ve Ağustos ayıdır. Sebze ve meyveler bu yöntemle uzun süre saklanabilir.

Tuzlayarak ve Ekşiliğini Artırarak Saklama Yöntemi:

Tuzlayarak ve ekşiliğini artırarak saklamanın her ikisinde de tuz kullanılır. Tuz antiseptik bir rol oynayarak sebze ve meyvelerdeki mikroorganizmaları öldürür. Böylece yiyecekler uzun zaman dayanabilecek halde kalırlar. Peynir ve zeytini tuzlayarak muhafaza ederiz. Ayrıca yaprak ve sebze salamurları ile turşular bu çeşit saklamaya girer.

Şekerle Saklama :

Meyvelere ve bazı sebzelere fazla miktarda şeker ekleyerek mikroorganizmaları öldürebiliriz. Reçel, marmelat ve jöle bu şekilde yapılır.

Uzun Süre Kaynatarak Saklama Yöntemi.

Kaynatma yöntemiyle pekmez ve pestiller yapılır. Bu yöntemle üzüm pekmezinin yapılışını örnek verebiliriz. Üzüm ezilip şıra haline getirildikten sonra kaynatılarak içindeki mikroorganizmalar öldürülür ve kaynatma ile suyu uçurularak şeker miktarı artırılır. Bu şekilde elde edilen yiyecekler de uzun süre dayanabilecek hale gelmiş olur.

Baharat İlave Ederek Saklama Yöntemi :

Etlere çok çeşitli baharatlar ilave ederek sucuk, pastırma, salam, sosis v.s. elde edilir. Böylece etteki mikroorganizmalar baharat ve ısı yoluyla öldürülmüş ve et de uzun süre dayanabilir hale gelmiş olur.

Son Güncelleme: 12.11.2019 10:58
Aklınızda bulunsun  Faydalı bilgiler  Mutfaktaki sırlar 

YORUMLAR