Zeynep Uzunbay Kimdir?

Zeynep Uzunbay Kimdir?
07.03.2020 00.30

Zeynep Uzunbay

Şair. Zeynep Uzunbay, 11 Temmuz 1961’de Sivas’ın Gemerek ilçesine bağlı Karaözü Kasabası (Karaözü’nün adı Marifözü olmuş ve Kayseri’ye bağlanmıştır. Eğitim düzeyi çok yüksektir ve bu kasbada üniversite mezunu oranı çok fazladır.) ’nda doğdu. İlkokulu, ortaokulu ve Sağlık Meslek Lisesi’ni Kayseri’de okudu.

Turhal ve Tokat’ta iki yıl hemşirelik yaptı. 1985’te Ankara’da Gazi Eğitim Fakültesi Edebiyat Bölümü’nü bitirdi. İzmir’de edebiyat öğretmenliği yaptı ve buradan emekli oldu.

Şiirleri, şiir yazıları ve şiir çözümlemeleri Varlık, Yeni Biçem, Pencere, Damar, Dize başta olmak üzere pek çok dergide yayımlandı, şaşırtıcı imgeleri, rahat söyleyişi, şiir tanıyışı ile yazın dünyamızda bir “Uzunbay Şiiri”nden söz ettirmeyi başardı. Bazı şiirleri İngilizce’ye ve İtalyanca’ya çevrildi.

“Zeynep Uzunbay ne yaparsa yapsın, şarkı-türkü mırıldanan kadınlar gibi. Sokakta, okulda, evde, balkonda… O da şarkı söylemek yerine şiir mırıldanıyor. Öyle rahat, sevecen ve açık. Hiç ‘kendine güvenli’ der miyim, ne ben severim öyle sözleri ne de Zeynep Uzunbay’ın şiirine yakışır. Hem mırıldanıyor, hem de şiirini zarfa koyup eşe-dosta gönderiyor gibi. Kimi kimsesi… hem yok, hem de galiba çok… ‘Çocukken söylediğim şarkı büyümüş’ dediği gibi şair olmuş belki de. (…) Enver Ercan’ın ‘Ev Türkçesi’ var güzel, Zeynep Uzunbay’ınki de ‘Gül Türkçesi’, hatta ‘Gül Reçeli Türkçesi’ sayılır. Bazen de ‘sunam dağlar duman aman’ türküsü gibi güzel bir ‘Ev Türküsü’ sayılır: Şehirde bir ev. Şiirde bir ev. Ve o evde, olmaz diyenlere inat hem kadın hem şair biri var: ‘Kim’e’ yazarsa yazsın, kendisi de benim sevgili şairim olur.” (Haydar Ergülen)

Yapıtları:

  • Sabahçı Su Kıyıları, 1995

  • Yaşamaşk, 1998

  • Kime, 2003

  • Yara Falı, 2006

Ödülleri :

  • 1995 Damar Edebiyat Dergisi-Çankaya Belediyesi İlkbahar Şiir Ödülü, üçüncülük /Sabahçı Su Kıyıları ile

  • 1998 Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülü / Yaşamak ile.

  • İzmir, Karşıyaka Homeros Şiir Ödülü / Kim’e ile.

  • 7. Onur Güvener Öykü Yarışması, Miço Özel Ödülü / Mektup ile

Son Güncelleme: 07.03.2020 00:30
Zeynep uzunbay  Kim  Zeynep uzunbay hayatı  Eserleri  Şair   

YORUMLAR