Gani Müjde Kimdir?

A- | A+
Gani Müjde Kimdir?

Senaryo Yazarı, Mizah Yazarı, Yazar Mizah yazarı. 1 Ocak 1959, İstanbul doğumlu.

Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-Televizyon Bölümü mezunu. Yugoslavya göçmeni bir ailenin dördüncü ve son çocuğudur. Lise yıllarında karikatüre olan ilgisi nedeni ile Gırgır dergisine gidip gelirken zamanla dergide çalışmaya başladı. Sekiz yıla yakın bir süre Gırgır ve Fırt dergilerinde çalıştı. Laklak adlı dergide bir süre editörlük yaptı. Sonra bir grup arkadaşı ile birlikte Limon dergisini kurdu. Bu dergide “Peynir Gemisi” başlığı altında sürekli yazılar yazmaya başladı.

Gani Müjde, ayrıca Nankör, Deli, Politika, Şenola, Günaydın, Güneş, Cumhuriyet, Aktüel, Sabah, Milliyet dergi ve gazetelerinde çalıştı. Daha sonra “Tükenmezkalem” adlı bir yazım ve prodüksiyon şirketi kurarak, NTV'de “Gündem Dışı” başlığı altında günlük söyleşi programları yaptı. Aktüel ve Marine Aktüel dergilerinde köşe yazarlığı yaptı. Gösterildiği yıllarda en çok izlenen iki sinema filminden Arabesk'in senaryosunu yazdı, Kahpe Bizans'ın (2001) hem senaryosunu yazdı, hem yönetmenliğini yaptı.

ESERLERİ:

MİZAH ÖYKÜSÜ: Ayaküstü (1996), Peynir Gemisi (1996), Burası T.Ö.RKİYE (1996), Aramızda Kalsın (1999), Seni Sevdiğimi Kimseye Söyleme, Çünkü Ben Herkese Söyledim (1999), Ahmak Islatan (1999), Beraber ve Solo Kaygılar (1999), Üç Yanlış Bir Doğruyu Getirir (1999), İsim Şehir Hayvan Bitki (1999), Ya Benimsin Ya Toprağın Ya da Arasını Bulalım (2000), Bendeki Kulak Van Gogh'ta Yok (2002).

FİLM SENARYOSU: Kahpe Bizans (Kemal Kenan Ergen ile, 2000).

SENARYOSUNU YAZDIĞI - KATKIDA BULUNDUĞU TV PROGRAMLARI: Uğur Yücel Aile Planlaması Skeçleri (Aile Planlaması Vakfı), Biraz Düş Biraz Gülüş (TRT), Eğrisiyle Doğrusuyla (TRT), Bir Başka Gece (TRT), Şamata (Show TV), Bir Yaz Gecesi Rüyası (TRT), Eller Yukarı (İnterstar), Turgutlu Sultanlığı (Çizgi Film-Show TV), Laf Lafı Açıyor (Show TV-Kanal D), Kaygısızlar (Kanal D- İnterstar - Kanal 6), İnce İnce Yasemince (Kanal D - İnterstar), Baskül Ailesi (İnterstar - Kanal D), Şafak Vakti (Kanal D), Akasya Pasajı (Kanal D), Dostlar Pasajı (TRT), Ruhsar (Kanal D), Şans Direksiyonu (Kanal D), Ayrılsak da Beraberiz (TRT), Vay Anam Vay (Kanal D), Dikkat Bebek Var (TRT), Zor Baba (TGRT), Ceyhun Yılmaz Show (ATV), Kibar Ana (Kanal D - Star), Yarım Elma (Kanal D), İki Arada (Kanal D), Bayanlar Baylar (Kanal D).

YAZDIĞI VEYA KATKIDA BULUNDUĞU SAHNE GÖSTERİLERİ: Uğur Yücel - Müjde Ar Show; Uğur Yücel - Sezen Aksu Show; Müzikomedi (Nükhet Duru - Demet Akbağ - Rasim Öztekin); Mega Show; Ve Cem Özer ve...; Beyaz stand-up Yazdığı Tiyatro Oyunları: Burası T.Ö.rkiye (Ercan Yazgan - Cihat Tamer), 2071 Türkiye (Demet Akbağ - Rasim Öztekin - Cenk Koray).

KAYNAK: Cem Erciyes / Bendeki Kulak Van Gogh'ta Yok (Radikal Kitap, 15.10.2002), Sunay Akın / yeni Bir Gökkuşağı - Bendeki Kulak Van Gogh'ta Yok (Radikal Kitap, 22.10.2002), Bendeki Ku-lak Van Gogh'ta Yok / Gani Müjde / (Cumhuriyet Kitap, 31.10.2002), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

Senaryo Yazarı  Mizah Yazarı  Yazar 

YORUMLAR

Bunlar da İlginizi Çekebilir