Hasan Şişli Kimdir?

A- | A+
Hasan Şişli Kimdir?

Tıp Doktoru, Şair Hekim, şair. 11 Aralık 1942, Antalya doğumlu.

İlk ve ortaöğrenimini Antalya'da tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden (1967) mezun oldu. Uzmanlığını Gülhane Askerî Tıp Akademisinde tamamladı (1975).

Operatör hekim ve genel cerrahi uzmanı olarak 1968 yılından itibaren Kırklareli, Ankara, Ardahan, Kıbrıs, İzmir, Almanya ve Antalya'da çalıştı. 1996'dan sonra mesleğini Antalya'da özel bir hastanede sürdürdü. Altın Portakal Kültür ve Sanat Vakfı kurucu üyeliğinin yanı sıra, Türk Tabipler Birliği ve Antalya Sanatçılar Derneği (ANSAN) üyesidir.

“Yirmi yıldan fazla bir zaman geçmiş üzerinden, genç bir şair adayı şiirlerini getiriyor bana ve acımadan eleştirmemi rica ediyor. Yirmi yıl sonra yine kendisinden öğreniyorum, unutmuşum ben, ‘acıyarak neyi kurtaracağız?' dediğimi. ‘Seni mi, şiiri mi?' Yirmi yıl öncenin genç şair adayı Hasan Şişli ile yirmi yıl sonra daha genç bir şiir tutkunu, adaylığı çoktan aşmış, yepyeni bir ses olarak karşılaşıyoruz Antalya'da. Ve ben anlıyorum, o zaman şiirini yokuşa sürmekle iyi ettiğimi.” (Mehmet H. Doğan)

ESERLERİ (Şiir):

Tek Ayak Çiçek (1993), Türkiye Parmakizim (1996).

KAYNAK: Kitap Gazetesi (1.6.1993), Melih Cevdet Anday / Şiirli Yazı (Cumhuriyet, 18.11.1999), Mecit Ünal / Antalyalı Şairler Şiirde Direniyor (Aydınlık, 2.1.1994), Sezai Sarıoğlu / Çok Deniz Gezmiş'ler Kimlerdir? Sahi Onlar Hangi Çiçektir? (Gündem, 27.2.1994), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

Tıp Doktoru  Şair 

YORUMLAR

Bunlar da İlginizi Çekebilir