Selami Karabulut Kimdir?

A- | A+
Selami Karabulut Kimdir?

Şair Şair. 15 Şubat 1970, Aktaş köyü / Artova / Tokat doğumlu.

Aktaş İlkokulu (1980), Aktaş Ortaokulu (1983), Gölcük (Kocaeli) Endüstri Meslek Lisesi (1987), Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi (2006) mezunudur. 1993'ten itibaren Adalet Bakanlığında, Ankara Adliyesinde ve Adli Sicil Genel Müdürlüğünde memur olarak çalıştı.

İlk şiiri Yaba Edebiyat dergisinde yayımlandı. Daha sonra şiirlerini Hürriyet Gösteri, Damar, Dize, Akatalpa, Kül, E, Kum, Çıkın, Kavram Karmaşa, Akköy, Yaratım, Değirmen, Turnalar, Sonsuzluk ve Bir Gün ve Varlık dergilerinde yayımladı. Deneme ve günceler yazdı. Bazı edebiyatçılarla yaptığı söyleşiler Cumhuriyet Kitap, Hürriyet Gösteri, ve Damar dergilerinde yayımlandı. 2000 Muzaffer Tayyip Uslu Şiir Ödülünü, 2001'de Cemal Süreya anısına Hatay'da düzenlenen şiir ödülünü, 2002 Hasan Bayri Şiir Ödülünü, 2002 Ses 5. Kültür Sanat Şiir Ödülünü, 2005 yılında Safranbolu Uluslararası Altın Safran Şiir Birincilik Ödülünü aldı. Şiirlerini İz ve Kaçak (2003) adlı bir kitapta topladı. Edebiyatçılar Derneği ve KIBATEK üyesidir.

“Hazır duyarlıklara pek yüz vermeden kendi duyarlık alanı içinde kalıp şiirindeki farklı sesi yakalama ve kendi olabilme çabasında... Çoğu kendi geçmişine seslenir gibi yaparken asıl seslendiği uzaklaşılmış yaşanası hallerdir. Burulmuş bir acının eşiğinde yalnızlığın, hiçliğin dibindeki yakıcılığın karşısında irkilmemek elde değil gibi... Bu ses, bizi bizde biriktiren anılar tortusunu deşerken, müthiş acı ve varlığın hüzünkâr içtenliklerinin sesiyle buluşturur ki; bu tanıdıklıktır zaten kardeş kılar bize şairi.” (Halide Yıldırım)

HAKKINDA: Hüseyin Peker / Akatalpa (Ağustos 2003), Umut Çetin / Öteki-Siz (2005), Halide Yıldırım / Selami Karabulut'tan “İz ve Kaçak”: Bir Kaçak İz… (Cumhuriyet Kitap, 10.2.2005), Şenay Elveren (Damar, Nisan 2005).

Şair 

YORUMLAR

Bunlar da İlginizi Çekebilir