Uğur İbrahimhakkıoğlu Kimdir?

A- | A+
Uğur İbrahimhakkıoğlu Kimdir?

Hukukçu, Yazar, Edebiyatçı Hukukçu, edebiyatçı, yazar. 1944, İstanbul doğumlu.

Aslen Erzurumludur. Pasinler Belediye Başkanı Zakir Bey'in oğlu ve “Marifetname” yazarı Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın  altıncı nesilden torunu; yazar Belkıs İbrahimhakkıoğlu'nun amcası oğludur. İlk ve ortaokulu Üsküdar'da, liseyi Haydarpaşa Lisesi'nde okudu, 1965 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Mersin Üniversitesi'nde başladığı edebiyat yüksek lisansını 1999'da tamamlayarak, Türk dili ve edebiyatı alanında “bilim uzmanı” oldu.

İstanbul/Üsküdar ve Kadıköy'de bir süre serbest avukatlık yaptı, 1971 yılında savcı oldu. Mazıdağı ile Muş Cumhuriyet Savcı Yardımcılığı, Pasinler ve Terme İlçe Cumhuriyet Savcılığı (1977-79) görevinde bulundu. Uşak, Kastamonu, Yozgat, Eskişehir ve Mersin'de Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerini yürütür. 1996 yılında Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı'na atandı; HSYK'ya asil üye seçilir. Yargıtay üyeliğine seçilerek yüksek yargıç oldu. Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı ve İşyurtları Kurumu başkanlıklarını yaptı.

Uğur İbrahimhakkıoğlu, 2002 yılında Strazburg'da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde çalıştı. Yargıtay Genel Sekreterliği (1999) yaptı; 2004 yılında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine seçildi. 2007 yılında kendi isteğiyle emekliye ayrıldı. Hâlen Yargıtay onursal üyesidir. 2008 yılında Yüksek Yargıçlar Derneği Onursal Başkanlığına seçildi.

İngilizce bilmekte olan Uğur İbrahimhakkıoğlu'nun özel ilgi alanları “Klâsik Türk edebiyatı” ve “eski İstanbul mimarisi”dir. Çelik Gülersoy Vakfı'nın da başkan vekili olan İbrahimhakkıoğlu'nun çeşitli dergilerde hukuka ve edebiyata dair makaleleri yayımlandı. Azerbaycan Devlet Mimarlık ve Mühendislik Üniversitesi ile Baki Asya Üniversitesi'nden kendisine “doktora diploması” verilmiştir.

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu'nun Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulunan Uğur İbrahimhakkıoğlu, kendi alanında birçok eserin sahibidir.

ESERLERİ:

Adalet Mesleğinde Uygulanan Mevzuat (Kastamonu, 1984), Adalet Reformu ve Adli Mevzuat ( Yozgat, 1987), Eskişehir'de Adlî Yargı (1991, Eskişehir), Kütüphanemden Nükteler ( Mersin, 1992), Erzurum'da İbrahim Hakkı ve İki Torunu: Feyyaz Efendi ile Zakir Bey (Ankara, 1998), Üsküdar'da Edebiyat (Yüksek lisans tezi, 1999), Bir İstanbul Şövalyesi: Çelik Gülersoy (İstanbul, 2002), Yargının Doruğunda Adaleti Aramak (Ankara, 2004), Çelik Gülersoy Senfonisi (İstanbul, 2007).

 

 

KAYNAKÇA: İbrahimhakkıoğlu yeniden TURİNG başkanı oldu (23.06.2011), Ahmet Sezgin / Termeli Yazarlar ve Şairler Ansiklopedisi (2012), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2018).

Hukukçu  Yazar  Edebiyatçı 

YORUMLAR

Bunlar da İlginizi Çekebilir