Domates Meyve mi yoksa Sebze mi?

Domates Meyve mi yoksa Sebze mi?
12.11.2018 22.00

Biz neye sebze, neye meyve diyeceğimizi genellikle pişirme şeklimize ya da tatlara göre belirleriz. Yani tatlı olanları meyve olarak adlandırırken yemeklere koyup tuz attıklarımızı sebze olarak tanımlarız. 

Oysa bilim insanları “Çekirdeği olan yiyecekler meyvedir” diyor. Yediğiniz şey çekirdekliyse meyve, yaprak ya da kökse sebze olarak tanımlanıyor. 

Peki domates meyve mi sebze mi?

Cevabı çok basit ; Her ikisi de!  

Domatesler, beslenme uzmanları tarafından sebze olarak kabul edilen meyvelerdir. Botanik olarak, bir meyvedir çünkü çekirdek ve tohum içerir. Buna göre domates, erik, kabak ve kavunlar yenilebilir meyvelerdir. 

Domatesin sebze olarak görüldüğü ortada olmasına karşın, bilim insanları bu ürünü teknik olarak meyve kategorisine sokarlar. Çünkü botanistler araştırmalarını yeme içme alışkanlıklarına göre yapmazlar. Botanistlere göre meyvelerin içi etlidir ya da kurudur. Pek çoğunda da çekirdek olarak adlandırılan bizzat kendi tohumu veya tohumları bulunur. Buna göre de kayısı, üzüm, taze fasulye ya da domates teknik anlamda meyve adını alır. Özetlemek gerekirse, içinde kendi çekirdeğini barındıran gıdalar meyvedir. Geri kalan yiyecekler ise sebzedir. Örneğin patates, soğan, sarımsak gibi bitki kökleri; marul ya da lahana gibi bitki yaprakları ve asıl olarak bir tür çiçek olan karnabahar bile sebze sınıfında gösterilir.

Şimdi, besinsel olarak, “meyve” terimi, tatlı ve etli botanik meyveleri tanımlamak için kullanılır. Birçok kültürde, sebzeler ana yemeğin bir parçası olarak sunulmaya eğilimlidir, oysa tatlı meyveler tipik olarak aperatifler ya da tatlılardır. Böylece, kökler, yumru kökler, saplar, çiçek tomurcukları, yapraklar ve yeşil fasulye, kabak ve tabii domates gibi bazı botanik meyveler, beslenme uzmanları tarafından sebzeler olarak kabul edilir. Bir botanik bitkinin meyve veya sebze olduğunu net bir biçimde ortaya koyan kuralalr yoktur; ancak, domateslerin genellikle tatlılarda kullanılmadığı ve diğer meyve-sebzelerle (örn. Patlıcan ve biber) yakından ilişkili olduğu göz önüne alındığında, Domateslerin sebze olarak sınıflandırılması için çok mantıklı.
Öyleyse siz istediğinizi demeye devam edin. Ne derseniz o!

Son Güncelleme: 12.11.2018 22:17
Sebze  Meyve  Patlıcan 

YORUMLAR